Delete Self: About

Go

About

💬 English :


Hello, dear visitor.

We are pleased to offer you the service as DeleteSelf site. Our goal is to help you reduce the time you spend on your social media accounts.

It's valuable for us to spend more time with you. Yes, we don't know you, but we want to remind you that your time is valuable. One of the aims of this site is to contribute to making the world a more recognizable environment. In order to create a society that is more respectful to the environment, we know that we must begin with ourselves. First of all you need time for good work. Social media can sometimes prevent this. This site is a social environment and do not spend much time :)

Life will be more perfect for you as you understand the value of time. Perfect people will make the world more understandable. People who understand each other are happy. And it is not virtual that they allocate real time to each other. Virtual realm is not tool.

The sole purpose of each website is to keep you on the site. Because you will increase your chances of getting products on their sites. In fact, you are clients and sites are created for you to buy something. If you know the bitter truth, you are now aware of the truth. Even though 1001 notifications and social weave are wrapped around you to stay on Facebook, even when you use time effectively, Facebook cannot go beyond a tool that serves you. Otherwise, you become a slave of social networks, especially Facebook.

If we've been conscious,

Live happy...

-  -  -

💬 Türkçe:


Merhaba sevgili ziyaretçi.

Biz DeleteSelf sitesi olarak sizlere hizmet sunmaktan mutluyuz. Amacımız sosyal medya hesaplarınızda harcadığınız zamanı azaltmanıza yardım etmektir.
Kendinize daha çok zaman ayırmanız bizim için değerli. Evet sizi tanımıyoruz ama vaktinizin değerli olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bu sitenin kurulma amaçlarından biri dünyayı daha bilinli bir ortam yapmaya katkı sağlamak. Çevreye daha saygılı bir toplum yaratmak için önce kendimizden başlamamız gerektiğini biliyoruz. Hepsinden önce iyi işler için zaman gerekir. Sosyal medya buna bazen engel olabiliyor. Bu site de sosyal bir ortam ve çok vakit geçirmemenizi tavsiye ederiz :)

Sizler zamanın kıymetini anladıkça hayat sizler için daha mükemmel olacaktır. Mükemmel insanlar dünyayı daha anlaşılır yapacaktır. Birbirini anlayan insanlar mutlu olur. Ve birbirlerine gerçek zamanı ayırırlar sanal değil. Sanal alem araçtır amaç değil.

Her web sitesinin tek amacı sizi sitede tutmaktır. Çünkü sitelerinde kaldıkça ürün alma olasılığınız artacaktır. Aslında sizler birer müşterisiniz ve bir şeyler almanız için siteler kurulur. Madem acı gerçeği biliyorsunuz artık farkındasınız gerçeğin.  Facebook'ta kalmanız için 1001 tane bildirim ve sosyal örgü sizi sarmış durumda olsa da zamanı etkin kullandığınızda Facebook bile size hizmet eden bir araçtan öteye geçemez. Aksi halde Facebook başta olmak üzere sosyal ağların kölesi olursunuz.
Sizlere bilinç yüklediysek ne mutlu bize...

Mutlu yaşa...Şerif Çiçekdağ
DeleteSelf

No comments:

Post a Comment

Öneriliyor

Create Super Password

Create a super password!  Create Super Password - FOR : Bank + Phones - Social Accounts and more.